פיילוט חינוכי באילת

פיילוט חינוכי להתייעלות אנרגטית הושק באילת

עופר קרן וקבוצת ילדי בית הספר גולדווטר שבאילת בכניסה לכנס אילת-אילות צילום: גונן גלין

עופר קרן וקבוצת ילדי בית הספר גולדווטר שבאילת בכניסה לכנס אילת-אילות צילום: גונן גלין

בכנס אילת אילות שהתקיים בחודש שעבר הופיעה קבוצה חביבה ותלושה מקהל היעד הטבעי של הכנס. היו אלה תריסר ילדים מבית הספר "גולדווטר" שבאילת. התלמידים היו חלק מפעילות חינוכית שיזם עופר קרן, מנכ"ל 'נידן' הנחשב כמעט ל"גורו" בתחום ההתייעלות האנרגטית. כעת מתברר כי קרן, ביוזמה משותפת עם עיריית אילת, עתידים לפתוח בפיילוט חינוכי במסגרתו יושק מערך לימודי שיתמקד בתחומי הסביבה וההתייעלות האנרגטית. בשלב ראשון יהנו ממערך זה 17,000 תלמידים המתגוררים באילת כאשר המטרה הבאה סומנה על ידי קרן ואנשיו היא מערכת החינוך בירושלים. משרד האנרגיה והמשרד להגנת הסביבה נרתמו זה מכבר לטובת המפעל החינוכי שעתיד לצאת לדרך כבר בשנה הבאה (2014).

"כיום, ברור לנו שאם לא נלמד את הנוער להיות חלוצים בתחום האנרגיה המתחדשת ובתחום ההתייעלות באנרגיה, ונמשיך לקבל את המערכות שתוכננו על ידי אותם אנשים אשר חיסלו את משאבי האנרגיה בכדור הארץ – לא נגיע רחוק" אמר קרן. "הנוער של היום אינו טיפש, הנוער המוגדר כנוער ה- F (דור הפייסבוק), מקושר בצורה נדירה אחד עם השני. הם מבינים, יודעים ומתעדים ומצלמים כל דבר ועניין. הנוער רואה שאנו, ילידי המאה הקודמת, הצלחנו לחסל לחלוטין את כל הרזרבות שהעולם יצר לעצמו במיליון שנה האחרונות על ידי שימוש אכזרי ובלתי הגיוני במשאבי כדור הארץ. כאשר הנוער, שהיום נמצא בתיכון, יגיע לגיל 50, על כדור הארץ יהיו 9 מיליארד איש ולא תישאר טיפת סולר אחת".

לקרן יש ביקורת גדולה כבר זמן רב על החינוך והפעילות להתייעלות אנרגטית בארץ. "פעם בשנה אנו נוהגים למשך שעה אחת לעשות שעת כדור הארץ – בשעה זו אנו מכבים את האורות ובזה בעצם תורמים את חלקנו לחיסכון באנרגיה, כאשר ב – 8,000 השעות הנוספות אנו צורכים אנרגיה מיותרת ללא רחמים: מקררים כיתות יותר מידי, מאירים חללים בצורה מוגזמת, נוסעים במכוניות גדולות מידי ואפילו ממזגים אזורים שאין בהם בכלל דלתות וחלונות". לדבריו, "המומחים בתחום טוענים טענה פשוטה – תקופת האבן לא נגמרה כתוצאה מזה שנגמרו האבנים בעולם, אלא כתוצאה מזה שלמדנו להמציא את הגלגל (לשלוט באש, לחרוש בברזל). באותו הקשר, גם תקופת הסגידה לאנרגיה הזולה, לסולר ולגז לא צריכה להיגמר, כתוצאה מזה שייגמר לנו הגז, אלא כי למדנו לייצר בתים שלא צורכים מיזוג אוויר במשך 9 חודשים בשנה, וכתוצאה מזה שלא נלמד בבתי ספר שבכדי להתרכז בשיעור מופעלים מזגנים ותאורת פלורוסנט ומערכות נוספות אשר מיועדות לשמר לנו את תנאי הסביבה הנפלאים אשר קיימים מחוץ לכיתה".

"אנו רוצים ללמד את הנוער לנצל נכון את מה שאלוהים נתן לנו בחינם – אויר צח, תאורה טבעית, תחבורה סבירה, הליכה ברגל ממקום למקום. זו הסיבה שלקחנו את הנוער בכנס אילת לסייר בתערוכה – להסביר לנערים שעדיין יש לנו את הזמן לתכנן אחרת – לתכנן ממקום של יש." אומר קרן "מטרתנו, להגיע באילת למצב שבשנה הבאה, בחג חנוכה, כל ילד בעיר יידע לחפש דליפות אנרגיה בביתו, בדיוק כמו שבפסח כל ילד יודע לחפש שאריות חמץ. פעם בשלושה חודשים, לפני כל שינוי עונה, יבצע הנוער בדיקת לאיתור דליפות אנרגיה בביתו. את הכלים האלה אנו רוצים להנחיל כבר בשורשים, הנוער הבתולי שעדיין יכול להיכנס לתפיסת עולם אחרת".

פיילוט חינוכי להתייעלות אנרגטית הושק באילת
מאת: חגי אנסון
פורסם ביום: 11 בדצמבר 2012
קטגוריות: התייעלות אנרגטית