מהפיכה ירוקה

המהפכה התעשייתית החלה לפני 250 שנה מסתיימת בימים אלו.

כל אדם שפוטר, שוחרר ממקום עבודתו או מרגיש שהוא בדרך החוצה צריך לחוש כמהפכן בתהליך מרתק המתחולל בימים אלו.
בהמשך המסמך אשתמש במושג מהפכן במקום המילים מפוטר, מחפש עבודה, מובטל וחסר מעש.

כל מהפכן חייב להקדיש שעה ביום לחפש מקום עבודה או מקור פרנסה – פעילות שתתאים לקישוריו.
את שאר הזמן צריך המהפכן לנצל בצורה יעילה יותר בעיקר לקידום החלומות שלו והמהפכה.
לכל מהפכן ישנם חלומות שברצונו להגשים כאשר הוא יפרוש ממקום עבודתו לפנסיה.
הנסיבות גרמו לכך שהפרישה הוקדמה. בפועל, יש באפשרות המהפכן להקדיש מזמנו לקידום החלומות שלו עצמו.
עכשיו כאשר לא צריך לקום בבוקר ולעמוד בפקקים בדרך לעבודה, רצוי להוריד הילוך בריצה המטורפת אחרי הכסף,
לשמור זמן וכוח להגשמת חלומות.

להגדיל בשקל תשעים: מתבונן מהצד יכול להגדיר את הריצה שלנו אחרי הכסף במילים פשוטות – מוזרים. כאשר אנחנו נמצאים בסיום הזמנת אוכל ברשתות המזון המהיר נשאלת תמיד השאלה: להגדיל בשקל תשעים? אנחנו תמיד שמחים להזדמנות להוסיף עוד 20% למוצר שרכשנו תמורת עלות שולית למדי. תרבות זו גורמת לנו להגדיל גם את מסכי הפלסמה בבית בעוד מספר אינצ'ים ואת המכונית למודל חדיש יותר. בסופו של יום אנחנו מוצאים את עצמנו בדירה הגדולה על מידותינו וצורך לעבוד בשתי משרות לפחות כדי לממן את הOVER DRAFT אותו יצרנו במו ידינו. בשלהי המהפכה התעשייתית נדרש כל אחד מאיתנו לשיקול דעת אמיתי ברכישת מוצר או שירות חדש. אנשים היושבים מול הטלוויזיה מתוך מטרה לברוח מהמציאות המוזרה אותה יצרנו, נהנים לבהות בהישרדות של אנשים אחרים בתוכניות ריאליסטיות, מוצאים את עצמם בוהים בעיקר בפרסומות של חברות מסחריות העוסקות בשיווק מאסיבי של מוצרים שלא משפרים לנו את איכות החיים. רכישת מוצרים אלו יגרמו לנו לשעות עבודה נוספות על מנת לממן את רכישת המוצרים שאיננו צריכים.

כל מהפכן שמתחיל להתמודד עם המצב החדש צריך לסגל לעצמו סגנון חיים המתאים להכנסה שלו. להתמודד עם שינוי יעדים בחיים במטרה לפנות זמן לעסוק בחלומות ובפעילות למען המהפכה.
המהפכה הירוקה – מהפכן שנפלט ממקום עבודה חייב להקדיש לפחות שעה ביום גם לחקר נושא הקרוב לליבו. בתחום בו לדעתו ירצה לעסוק בעתיד. בעזרת חברים, קרובים, גלישה באינטרנט וספרות מקצועית ניתן להשיג מידע הקשור לתחומי העניין של המהפכן. התחומים בהם תהיה פרנסה בתקופת המהפכה הם התחומים הירוקים יותר. מוצרים ברי קיימה. מוצרים או שירותים שישרדו את המהפכה יוכלו לשמש אותנו לאורך שנים רבות. כיום בעזרת מערכת המחשוב והטלפונים ניתן להגיע לכל יצרן בעולם תוך דקות. כאשר אלף מהפכנים יפנו בצורה יומית ליצרנים ברחבי העולם במטרה לברר יותר פרטים על המוצרים והשירותים אותם ניתן לרכוש תתחיל המהפכה האמיתית ונצליח ליצור תהליך מרתק.
חלק מהמהפכנים ימצא לעצמו מקורות פרנסה ביבוא ציוד ושיטות עבודה יעילות יותר.
חלק אחר ילמד נושאים הקרובים לליבו ויוכל בעתיד להציע את עצמו כמומחה בתחומים חדשים אותם התעשייה הישראלית תבקש.

חלק נוסף מהמהפכנים ימצא דרך לפתח מוצר או שרות טוב יותר. מהפכן יכול לבצע פעילות זו לבדו או בעזרת מינוף התעשייה הישראלית – זן חדש של מוצרים כחול לבן ירוק הוא תוצר מדהים של המהפכה הירוקה.

ידוע שכל העסקים בעולם נכנסו לתקופת המיתון – לכן כל עסק שיתחיל לקבל פניות מהמהפכנים החדשים ישמח לספק מידע על המוצרים אותם הוא מעוניין לשווק מתוך מטרה ברורה לפרוץ לשווקים חדשים. כאשר ישבו בבית אלפי מהפכנים ויתחילו לפנות לארגונים ברחבי העולם ירגישו כל בעלי העסקים בעולם שבישראל מתחילה מהפכה אמיתית. מדינה אחת ברחבי העולם מתחילה להתעניין לעומק ביכולות העסקים לספק מוצרים או שירותים ברי-קיימה.

מהפכנים מוכשרים יותר יפנו לאקדמיה ברחבי העולם בבקשה לשתף כוחות בידע הגלובלי. פניות אלו יעמידו את המהפכנים בשורה אחת עם חוקרים בעלי שם עולמי שגם הם יפנימו שהחלה תקופה חדשה.
נכון להיום זמנם ומרצם של המהפכנים מתבזבז בניסיונות לאתר עבודה במפעלים ועסקים שזכות הקיום שלהם מוטלת בספק. כאשר המהפכנים יפסיקו לחזר אחרי עסקים מהדור הישן יבינו גם בעלי העסקים שיש לשנות מדיניות ולהתחיל לייצר מוצרים ירוקים ויעילים יותר. כאשר תובנה זו תחלחל יתחיל מהלך בו התעשיינים יחפשו בצורה שיטתית וממוקדת את המהפכנים. לדוגמה עסק שמעוניין לייצר בידוד יעיל ביותר ינסה לאתר מהפכן שלמד לעומק את הנושא ויכול לעזור בפיתוח המוצר החדש והירוק יותר. גם עובדים ומנהלי הפיתוח בחברה שמעוניינת להשתנות ולהתאים את תחומי הפעילות ידרשו להצטרף למהפכה על מנת לא להפוך למהפכנים בפני עצמם. לימוד הצרכים הבסיסים יביא אותנו לייצור מוצרים שפויים וירוקים יותר.
כל תעשיין ובעל עסק יבין במהלך השנה הקרובה שהמהפכה החלה. מאותו רגע יחפש כל דרך להתקרב למהפכנים. הדרך הפשוטה והיעילה ביותר היא לקיים ימי עיון להחלפת דעות בין מהפכנים ואנשי התעשייה. התעשיין יזמין מהפכנים לספר על הפעילות אותה הם מבצעים ובמהלך המפגשים יחליפו דעות מול אנשי התעשייה. הפריה הדדית זו תאפשר לעסקים מיקוד טוב יותר בפעילות היום יומית ולמהפכנים אפשרות הצגת כרטיס הביקור שלהם בדרך הרבה יותר מוצלחת מהפצת קורות חיים. במקביל יוכלו המהפכנים לאפנן – להתמקד טוב יותר במתן פתרונות לתעשיינים ולבעלי העסקים לאחר שיבינו את הצרכים האמיתיים ואת הפעילות המקבילה המתקיימת בעולם.
קצת מספרים:
שנת עבודה של מהנדס כוללת נטו 1,500 שעות עבודה. לצורך מימון שנה זו משלם מפעל מעל 150,000 שקל. כאשר נמצאים בבית נכון להיום אלף מהנדסים במצב של מהפכנים אנחנו מאבדים בכל יום חמש שנות פעילות של מהנדסים העסוקים בחיזור אחרי מקורות פרנסה במקום בפעילות למען המהפכה.
לצערנו ישנם יותר מאלף מהנדסים, טכנאים, אקדמאים, אנשי היי טק ובעלי מקצועות חופשיים שמבזבזים את זמנם במקום לפעול למען המהפכה. בכל יום אנחנו מבזבזים עשרות שנות אדם על ניסיון להמשיך לממן את דרכי החשיבה הישנים במקום להשתחרר ולהחיות את המהפכה הירוקה.
כל מהפכן שלא מצליח להתמקד בנושא הקרוב לליבו מוזמן לפנות להכוונה מקצועית – בעזרת שאלון פשוט נצליח למקד את העשייה למען המהפכה.
כל מי שמזדהה עם תוכן המסמך מוזמן להפיץ אותו לחברים נוספים שבעל כורחם וללא ידיעתם הפכו בשנה האחרונה למהפכנים. כדי לעזור להם להתמקד בצרכים האמיתיים בחיים במקום לבזבז אנרגיה ומשאבים.
רשם: עופר קרן .